28 Ağustos 2008 PerşembeİLHAN BERK'İ YİTİRDİK...

Türk şiiri bir büyük duayen ustasını daha yitirdi... İlhan Berk'i... 1918 doğumlu İlhan Berk, 90 yaşında bir "delikanlı" olarak uçup gitti... Yıllardır Bodrum'da yaşıyordu. Sevgili İlhan ağabey tanıma fırsatı bulduğum bir ustaydı. Yaşından çok genç olanlardandı tüm şairler gibi. Hep genç kaldı, genç yaşadı, gençlerle yaşadı. 10 kadar önce İzmir'de tanışmıştım ilk kez onunla. Sonra bir kaç etkinlikte sohbet etme fırsatım oldu. İzmir'de, Urla'da, İstanbul'da... Ona 2 şiir kitabımı imzalayıp biraz da çekinerek vermiştim. Bundan 3 yıl önce İstanbul Tüyap Kitap fuarında şiirlerim için söylediği sözler aklıma öyle kazındı ki, ŞİİRZOFREN bloguma da keyifle almıştım. Şöyle demişti İlhan ağabey:

"Cihan Demirci'nin şiirleri su gibi akıcı, çok rahat bile sahip. Dil hem akıcı hem vurucu, üstelik mizah duygusu oldukça güçlü şiirler bunlar." İLHAN BERK (15 Ekim 2005-TÜYAP)

Yıllardır bilinçli olarak hep arka planda tuttuğum şair yanım nasıl da gönenmişti bu sözlerle... Behçet Necatigil'in "Şiirimizin uç beyi" dediği İlhan Berk de uçup gitti işte... Bu ülkeye lüks bir edebiyat adamını daha yitirdik... Ülke şizofren belki ama bizler ŞİİRZOFRENİZ hiç olmazsa...

Sevgiyle ve EN GENÇ HALİNLE anıyorum seni sevgili İLHAN BERK USTA...

Hiç yorum yok: